| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Attenuation Range (dB): | 30 dB |
| Attenuation Step Size - LSB (dB): | 1 dB |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±2.5 dB Typ |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Typ (up to 20 GHz), 8 dB Typ (up to 40 GHz) |
| VSWR: | 2.5:1 Typ |
| Input 1dB Compression: | 20 dBm Typ |
| Swiching Time (On Time): | 1 µs Max |
| Swiching Time (Off Time): | 0.5 µs Max |
| Power Supply: | 15 V @ 50 mA Max |
| Logic Input: | Logic "0" (BIT OFF) = -0.3 to +0.8 V Logic "1" (BIT ON) = +2 to +5 V |
| Digital Control: | 5 BIT |
| DC Connector: | 15 Pin Micro-D Female (Shipped with Micro-D mating connector) |
| Connectors: | 2.92mm Male / Female |
| Size: | 2" x 1.8" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | ~3 oz (85 gm) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -50 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |