| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 12 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 12 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Attenuation Range (dB): | 0 to 63 dB |
| Insertion Loss (dB): | 9.5 dB Max (12 to 18 GHz) |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Switching Speed: | 200 ns Max |
| Input Power: | 25 dBm CW Max |
| Nominal Attenuation Res: | 1 dB |
| DC Voltage: | +5 VDC ± 5% @ 200 mA Max |
| Digital Control: | 6 BIT - "0"=Insertion Loss "1 "=Attenuation |
| Connectors: | RF: SMA Female per MIL-C-39012 - removable Control & Power: 9 Pin Micro-D-Sub (DB-9) |
| Size: | 2.63" X 0.83" X 0.5" |
| Finish: | Blue Epoxy Polyimide Coating IAW MIL-C-22750 Type I over Epoxy Polyimide Primer IAW MIL-P-23377, Type I, Class 1 or 3. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-810D, METHOD 507.2, PRIII, AGGREVATED RH95%±5% |
| Shock: | MIL-STD-810D, METHOD 516.3 HALF SINE 20G, 11ms |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 214D, TC E, FIGURE 214-1, 3 HOURS EACH AXIS |
| Altitude: | 40, 000FT, NON-OPERATING |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |
| Fungus: | MIL-STD-810D, METHOD 508 IAW MIL-HDBK-454, GUIDELINE 4 |
| SALT FOG AND SPRAY: | MIL-STD-810D, METHOD 509.2 (5% NaCl FOR 48 HOURS) |