| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 12 to 26.5 |
| Frequency Min (GHz): | 12 |
| Frequency Max (GHz): | 26.5 |
| Attenuation Range (dB): | 60 dB |
| Attenuation Flatness (dB): | ±1.5 dB Typ @ 20 dB, ±2 dB Typ @ 40 dB, ±5 dB Typ @ 60 dB |
| Attenuation Accuracy (dB): | 0 dB to 20 dB - ±1 dB Typ, 20 dB to 40 dB - ±1.5 dB Typ, 40 dB to 60 dB - ±2 dB Typ |
| Insertion Loss (dB): | 8 dB Typ |
| Minimum Attenuation Step: | 0.06 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Operating Input Power: | 20 dBm Typ |
| Survival Power: | 1 W average from -65 ºC to +2 ºC |
| Swiching Time (On Time): | 1 µs Max |
| Swiching Time (Off Time): | 0.5 µs Max |
| Power Supply: | +15 V @ 150 mA Max |
| Logic Input: | -0.3 to +0.8 V (Logic "0" (BIT Off), +2 to +5 V (Logic "1" (BIT On) |
| Digital Control: | 10 BIT |
| Connectors: | RF: SMA female Control: 15 Pin Micro-D-Female Shipped with mading Micro-D-Male |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 3 oz (8 gm) approx |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |