DTA-13D75G14D5G-40-8-CD-1-20DBM-ROHS
Preliminary
8 BIT Programmable 40 dB Pin Diode Attenuator
Quantic PMI Model DTA-13D75G14D5G-40-8-CD-1-20DBM-ROHS is a ROHS compliant 8 BIT Programmable Attenuator that operates over the frequency range of 13.75 to 14.5 GHz. This model offers a Minimum attenuation range of 40 dB; a maximum insertion loss of 5 dB; step size of 0.25 dB; and a maximum VSWR of 2:1. This unit contains SMA female RF connectors and a 15-pin Micro-D female control connector in a slimline housing that measures 20" x 1.80" x 0.50".
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 13.75 to 14.5 |
| Frequency Min (GHz): | 13.75 |
| Frequency Max (GHz): | 14.5 |
| Attenuation Range (dB): | 40 dB Min |
| Adjustment Step Size Accuracy: | ±0.125 dB |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Step Size: | 0.25 dB (LSB) |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Monotonicity: | Guaranteed |
| Swiching Time (On Time): | 1 µs Max |
| Swiching Time (Off Time): | 0.5 µs Max |
| Power Supply: | +15 V @ 150 mA Max |
| Logic Input: | Logic "1" (BIT On): +2 to +5 V" |
| Phase Variation vs. Attenuator Step Size: | 1.5°/dB Typ, 2°/dB Max 0 to 40 dB Attenuation |
| Input 0.1 dB Compression Point: | 20 dBm Min |
| Digital Control: | 8 BIT TTL |
| Connectors: | RF: SMA (F) Control: 15 Pin Micro-D (F) |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |