Quantic PMI Model DTA-13G14G-40-8-CD-1-20DBM is an 8 BIT Programmable Attenuator that operates over the frequency range of 13 to 14 GHz. Offers Minimum attenuation range of 40 dB; a maximum insertion loss of 5 dB; Step Size 0.25 dB; and a maximum VSWR of 2:1. This unit contains SMA female connectors and a 15-pin Micro-D female connector in a slimline housing that measures 2.0" x 1.80" x 0.50".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 13 to 14 |
| Frequency Min (GHz): | 13 |
| Frequency Max (GHz): | 14 |
| Attenuation Range (dB): | 40 dB Min |
| Attenuation Step Size - LSB (dB): | 0.25 dB |
| Adjustment Step Size Accuracy: | ±0.125 dB |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Step Size: | 0.25 dB (LSB) |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Monotonicity: | Guaranteed |
| Swiching Time (On Time): | 1 µs Max |
| Swiching Time (Off Time): | 0.5 µs Max |
| Power Supply: | +15 V @ 150 mA Max |
| Logic Input: | Logic "0" (BIT OFF) = -0.3 to +0.8 V Logic "1" (BIT ON) = +2 to +5 V |
| Phase Variation vs. Attenuator Step Size: | 1.5 °/dB Typ, 2 °/dB Max 0 to 40 dB |
| Input 0.1 dB Compression Point: | 20 dBm Min |
| Digital Control: | 8 BIT TTL |
| Connectors: | RF: SMA Female Control & Power: 15 PIN Micro-D-female, (Mating Connector Supplied) |
| Size: | 2.0" x 1.80" x 0.50" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |