| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 17 to 22 |
| Frequency Min (GHz): | 17 |
| Frequency Max (GHz): | 22 |
| Attenuation Range (dB): | 60 dB |
| Attenuation Flatness (dB): | ±1 dB @ 20 dB, ±1.25 dB @ 40 dB, ±1.5 dB @ 40 dB, ±2 dB @ 60 dB |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±0.5 dB @ 0 to 20 dB Typ, ±0.75 dB @ 20 to 40 dB Typ, ±1 dB @ 40 to 60 dB Typ |
| Insertion Loss (dB): | 8 dB Typ |
| Insertion Loss (Measured): | 8 dB Typ - Measured 7.73 dB |
| Minimum Attenuation Step: | 0.06 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Operating Input Power: | 20 dBm Typ |
| Survival Power: | 1 W average from -65 to +25 ºC |
| Swiching Time (On Time): | 1 µs Max |
| Swiching Time (Off Time): | 0.5 µs Max |
| Power Supply: | +15 VDC @ 150 mA Max |
| Logic Input: | Logic "0" (BIT OFF) = -0.3 to +0.8 V Logic "1" (BIT ON) = +2 to +5 V |
| Digital Control: | 10 BIT |
| Connectors: | RF: SMA Female Control & Power: 15 PIN Micro-D-female, (Mating Connector Supplied) |
| Size: | 2.0" x 1.8" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue Mounting surface unpainted and gold plated |
| Weight: | ~3 oz (85 gm) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |