Quantic PMI Model DTA-18G40G-60-CD-1 is a 11 BIT programmable 60 dB digital attenuator with step resolution as low as 0.03125 dB over the frequency range of 18 to 40 GHz. Offers an insertion loss of 11 dB, VSWR of 2.5:1, 1 µs switching speed, flatness of ±3 dB, ±0.75 dB attenuation accuracy and power handling: 24 dBm. Housing measures 2.0" x 1.8" x 0.5" with 15 Pin Micro-D female control connector (Mating Connector Supplied) and 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 18 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Attenuation Range (dB): | 60 dB |
| Attenuation Step Size - LSB (dB): | 0.03125 dB |
| Attenuation Flatness (dB): | ±3 dB Typ |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±3 dB Typ |
| Insertion Loss (dB): | 11 dB Typ |
| VSWR: | 2.5:1 Max |
| Operating Input Power: | 24 dBm CW Max |
| Input 1dB Compression: | 10 dBm Typ |
| Swiching Time (On Time): | 1 µs Max |
| Swiching Time (Off Time): | 0.5 µs Max |
| Power Supply: | +15 VDC @ 100 mA Max |
| Logic Input: | Logic "0" (BIT OFF) = -0.3 to +0.8 V Logic "1" (BIT ON) = +2 to +5 V |
| Digital Control: | 11 Bit |
| Connectors: | RF: 2.92mm Female Control & Power: 15 PIN Micro-D-female, (Mating Connector Supplied) |
| Size: | 2.0" x 1.8" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 3 oz (85 g) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |