| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Attenuation Range (dB): | 60 |
| Attenuation Step Size - LSB (dB): | 0.06 |
| Attenuation Flatness (dB): | ±1 Typ @ 20 ±1.25 Typ @ 40 ±3 Typ @ 60 |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±1 @ 0 to 20 ±1.5 @ 20 to 40 ±2 @ 40 to 60 |
| Insertion Loss (dB): | 4.8 Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Operating Input Power: | 15 dBm Typ |
| Survival Power: | 1 W average from -65 to +25 ºC |
| Swiching Time (On Time): | 1 µs Max |
| Swiching Time (Off Time): | 0.5 µs Max |
| Power Supply: | +12 to 15 VDC @ 250 mA Max |
| Logic Input: | Logic "0" (BIT Off): -0.3 to +0.8 V Logic "1" (BIT On): +2 to +5 V |
| Digital Control: | 10 Bit |
| Connectors: | RF: SMA Female Control & Power: 15 PIN Micro-D-female, (Mating Connector Supplied) |
| Size: | 2.0" x 1.8" x 0.5" |
| Finish: | Painted Gray |
| Weight: | 3 oz (85 g) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -50 ºC to 100 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |