| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Attenuation Range (dB): | 100 dB Min |
| Attenuation Flatness (dB): | ±1 dB Typ up to 20 dB, ±1.25 dB Typ up to 40 dB, ±1.5 dB Typ up to 60 dB, ±2 dB Typ up to 80 dB, ±3 dB Typ up to 100 dB |
| Insertion Loss (dB): | 12 dB Max |
| Minimum Attenuation Step: | 0.5 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Operating Input Power: | 20 dBm Max |
| Survival Power: | 1 W CW 10 W Peak, 1 µs Pulse Width 1% Duty Cycle |
| Power Supply: | +15 VDC @ 300 mA Max |
| Temperature Stability: | ±0.25 dB Over Operating Temperature |
| Switching Speed: | On: 1 µs Max Off: 0.5 µs Max |
| Digital Control: | 8 BIT TTL |
| Connectors: | RF: SMA Female Control & Power: 15 PIN Micro-D-female, (Mating Connector Supplied) |
| Size: | 4.0" x 1.8" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue (Bottom is Gold Plated) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | +55 ± 1 °C |
| Non-Operating Temperature: | -45 °C to +85 °C |