| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Attenuation Range (dB): | 31.5 dB Min |
| Attenuation Step Size - LSB (dB): | 0.5 dB Max |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±10% Commanded Min |
| Accuracy of Attenuation: | ±2 dB Typ |
| Insertion Loss (dB): | 9 dB Max, 8 dB goal |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Power Handling Capability: | 27 dBm CW Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 50 mA -5 VDC @ 50 mA Max |
| Logic Input: | Logic "0" (BIT OFF) = -0.3 to +0.8 V (1 µA) Logic "1" (BIT ON) = +2 to +5 V (1 µA) |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Input 0.1 dB Compression Point: | 22 dBm Typ |
| Attenuation vs. Frequency: | ±2.2 dB Max |
| Insertion Loss Flatness/1 GHz: | 0.5 dB Max |
| Input 1 dB Compression: | 22 dBm Min |
| Digital Control: | 6 BIT |
| Connectors: | RF: SMA Female Control & Power: 15 PIN Micro-D-female, (Mating Connector Supplied) |
| Size: | 1.50" x 0.75" x 0.40" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 2 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | 0 °C to 60 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |