| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Attenuation Range (dB): | 60 dB |
| Mean Attenuation Range: | 60 dB |
| Attenuation Flatness (dB): | ±1 dB Typ @ 20 dB ±1.25 dB Typ @ 40 dB ±3 dB Typ @ 60 dB |
| Accuracy of Attenuation: | 0 to 20 dB: ±1 dB Typ 20 to 40 dB: ±1.5 dB Typ 40 to 60 dB: ±2 dB Typ |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Max |
| Minimum Attenuation Step: | 0.06 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Survival Power: | 2 W average from -65 to +25 °C |
| Switching Time: | ON Time: 1 µs Max OFF Time: 0.5 µs Max |
| Logic Input: | Logic "0" (BIT OFF) = -0.3 to +0.8 V Logic "1" (BIT ON) = +2 to +5 V |
| DC Supply: | +15 VDC @ 100 mA Max -15 VDC @ 100 mA Max |
| Digital Control: | 10 BIT |
| Connectors: | RF: SMA Female Control & Power: 15 PIN Micro-D-male, (Mating Connector Supplied) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -50 °C to 100 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |