| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 24 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 24 |
| Attenuation Range (dB): | 15.5 dB |
| Attenuation Step Size - LSB (dB): | 0.5 dB Max |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Power Handling Capability: | 27 dBm CW Max |
| Power Supply: | +5 VDC, +50 mA - 5 VDC, -50 mA Max |
| Logic Input: | Logic "0" (BIT OFF) = -0.3 to +0.8 V (1 µA) Logic "1" (BIT ON) = +2 to +5 V (1 µA) |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Input 0.1 dB Compression Point: | 26 dBm Typ |
| Digital Control: | 5 Bit |
| Connectors: | RF: 2 .92mm Female Control & Power: 15 PIN Micro-D Female |
| Size: | 1.5" x 0.75" x 0.4" |
| Finish: | Blue Epoxy Polyimide Coating IAW MIL-C-22750 Type I over Epoxy Polimide Primer IAW MIL-P-23377, Type I, Class 1 or 3. |
| Weight: | 2 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | 0 °C to + 60 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to + 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |