| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Attenuation Range (dB): | 60 dB |
| Attenuation Flatness (dB): | ±1 dB Typ @ 20 dB ±1.25 dB Typ @ 40 dB ±3 dB Typ @ 60 dB |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±1 dB Typ @ 20 dB ±1.5 dB Typ @ 40 dB 2 dB Typ @ 60 dB |
| Insertion Loss (dB): | 4.8 dB Max |
| Step Size: | 2.0” x 1.8” x 0.5" |
| Minimum Attenuation Step: | 0.016 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Operating Input Power: | 20 dBm Min |
| Survival Power: | 1 W Avg from -65 to +25 ºC |
| Swiching Time (Off Time): | 0.5 µs Max |
| Power Supply: | +15 VDC @ 150 mA Max |
| Logic Input: | LOGIC "O" (BIT OFF): -0.03 to +0.8 V LOGIC "1" (BIT ON): +2 to +5 V |
| Digital Control: | 12 BIT TTL |
| Connectors: | RF: SMA Female Control: 15 Pin Micro-D-Female Shipped with mating Micro-D-Male |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |