| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Attenuation Range (dB): | 60 dB |
| Attenuation Flatness (dB): | ±1 dB Typ up to 20 dB, ± 1.25 dB Typ up to 40 dB, ±3 dB Typ up to 60 dB |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±1 dB Typ up to 20 dB, ±1.5 dB Typ up to 40 dB, ±2 dB Typ Up to 60 dB |
| Insertion Loss (dB): | 4.8 dB Max |
| LSB: | 0.004 dB |
| Minimum Attenuation Step: | 0.004 dB Nom |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Operating Input Power: | 20 dBm Typ |
| Survival Power: | 1 W average from -65 to +25 ºC |
| Swiching Time (On Time): | 1 µs Max |
| Swiching Time (Off Time): | 0.5 µs Max |
| DC Voltage: | +15 VDC @ 115 mA Max |
| Latch: | TTL Latch Enable (See Timing Diagram on Product Feature) |
| Digital Control: | 14 BIT TTL |
| Size: | 2.0" x 1.80" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | 10 °C to +50 °C (Other Temperature Ranges from -40 to +85 °C available) |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202G, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202G, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202G, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202G, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202G, Method 107D Cond. A |