| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Attenuation Range (dB): | 60 dB |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±1.1 Max (0 to 20 dB), ±1.6 Max (20 to 40 dB), ±2.2 Max (40 to 60 dB) |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Minimum Attenuation Step: | 0.06 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Power Supply: | +14.25 to +15.75 VDC @ 200 mA Max |
| Sealing: | Hermetic |
| Switching Speed: | 5 µs Max |
| Input Power: | 1 W CW Max (Survival), 20 dBm CW Max (Operating) |
| Control Input Logic: | 10-Bit TTL with external latch |
| Digital Control: | 10 Bit TTL |
| Connectors: | SMA Female 15 Pin Micro-D (Power/Control - Shipped with mating connector) |
| Size: | 2.0" x 1.8" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 90 g Max |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -57 °C to +95 °C |
| Humidity: | Designed to operate in 100% RH environment including condensation per MIL-HDBK-5400, 4.6.2.4 |
| Shock: | Designed to survive and operate during shock per MIL-HDBK-5400, 4.6.2.6: 20G, 6-9 ms |
| Vibration: | Designed to survive and operate during vibration per MIL-STD-810F, Annex C, Fig. 514. 5C-8 |
| Altitude: | Operational to 43, 000 ft. |