| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Attenuation Range (dB): | 60 dB |
| Mean Attenuation Range: | 60 dB |
| Attenuation Flatness (dB): | ±1 dB Max @ 20 dB ±1.5 dB Max @ 40 dB ±2.5 dB Max @ 63.94 dB |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±1 dB Typ @ 0 to 20 dB ±1.5 dB Typ @ 20 to 40 dB ±2 dB Typ @ 40 to 60 dB |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Max |
| Minimum Attenuation Step: | 0.06 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Survival Power: | 1 W average from -65 to +25 °C |
| Switching Time: | On: 1 µs Max Off: 0.5 µs Max |
| Logic Input: | Logic "0" (BIT OFF) = -0.3 to +0.8 V Logic "1" (BIT ON) = +2 to +5 V |
| Operating Power: | 15 dBm Typ |
| DC Power Supply: | +12 to 15 VDC @ 150 mA Max |
| Digital Control: | 10 Bit |
| Connectors: | RF: SMA Female Control & Power: 15 PIN Micro-D-male, (Shipped with Mating Connector) |
| Finish: | RF: SMA Female Control & Power: 15 PIN Micro-D-male, (Mating Connector Supplied) |
| Weight: | 3 oz approximate |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |