| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Attenuation Range (dB): | 64 dB |
| Attenuation Flatness (dB): | ±1 dB @ 20 dB ±1.25 dB @ 40 dB ±3 dB @ 60 dB |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±1 dB @ 0 to 20 dB ±1.5 dB @ 20 to 40 dB ±2 dB @ 40 to 60 dB |
| Insertion Loss (dB): | 6.5 dB Max |
| Attenuation Control: | 10 Bit TTL |
| LSB: | 0.06 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Logic Input: | Logic "0" (BIT Off): -0.3 to +0.8 V Logic "1" (BIT On): +2 to +5 V |
| Speed: | 1 µs Max |
| Input Power: | 15 dBm CW Typ |
| DC Supply: | +15 VDC, 150 mA Max |
| PWR/CTL Connectors: | ITT Cannon DA-15P or Equivalent (Mating Connector Supplied) |
| Digital Control: | 10 Bit |
| Connectors: | RF: SMA Female Control & Power: 15 PIN Micro-D-female, (Mating Connector Supplied) |
| Size: | 2.5" x 2.0" x 1.0" |
| Finish: | Painted Blue (Mounting Surface Free of Paint, Gold) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |