| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Attenuation Range (dB): | 32 dB |
| Attenuation Flatness (dB): | ±0.5 dB @ 10 dB, ±0.75 dB @ 20 dB, ±1 dB @ 30 dB |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±0.5 dB @ +25 °C (0 to 30 dB) |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Typ |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Operating Input Power: | 20 dBm |
| Input Tracking: | Attentuation must track input values monotonically when changes from one setting to another, the attenuation must remain between the starting attentuation and the final attenuation. |
| Power Supply: | +12 VDC @ 155 mA Max (+10.8 VDC Min, +13.2 VDC Max) |
| Digital Control: | 8 BIT TTL |
| DC Connector: | 15 Pin Micor-D-Female (Mating Connector Supplied) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.0" x 1.8" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |