| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Attenuation Range (dB): | 60 dB |
| Mean Attenuation Range: | 60 dB |
| Attenuation Flatness (dB): | ±1 dB @ 10 dB ± 1.5 dB @ 20 dB 40 dB = ± 3 dB 60 dB = ± 5 dB |
| Attenuation Accuracy (dB): | 0 to 30 dB: ±1 dB 30 to 50 dB: ±1.3 dB 50 to 60 dB: ±1.5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| Switching Time: | 50 µs Max |
| Return Loss: | -8.5 dB Max |
| Input Tracking: | Attenuation must track input values monotonically. When changing from one setting to another, the attenuation must remain between the starting attenuation and the final attenuation. |
| Power Supply: | +12 VDC @ 155 mA Max (10.8 VDC Min & 13.2 VDC Max) |
| Logic Input: | Logic "0" (BIT OFF) = -0.3 to +0.8 V Logic "1" (BIT ON) = +2 Tto +5 V |
| PWR/CTL Connectors: | 15 Pin Micro-D-Female (Mating Connector Supplied) |
| Digital Control: | 8 Bit TTL |
| Connectors: | RF: SMA Female Control & Power: 15 Pin Micro-D Female (Mating Connector Supplied) |
| Size: | 2.0" x 1.8" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 3 oz. Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |
| Fungus: | MIL-STD-810C, METHOD 508.2 |