| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.05 to 2.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.05 |
| Frequency Max (GHz): | 2.5 |
| Attenuation Range (dB): | 60 dB |
| Attenuation Flatness (dB): | ±0.6 dB Max @ 20 dB, ±0.75 dB Max @ 40 dB, ±2.5 dB Max @ 60 dB |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±0.5 dB Max @ 0 to 20 dB, ±0.75 dB Max @ 20 to 40 dB, ±1.5 dB Max @ 40 to 60 dB |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Max |
| Minimum Attenuation Step: | 0.06 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Survival Power: | 1 W average from -60 to +25 °C |
| Switching Time: | 0.75 µs Max (ON) 0.45 µs Max (OFF) |
| Power Supply: | +15 VDC @ 50 mA Max -15 VDC @ 50 mA Max |
| Logic Input: | Logic "0" (BIT OFF) = -0.3 to +0.8 V Logic "1" (BIT ON) = +2 to +5 V |
| Digital Control: | 10 BIT |
| Connectors: | RF: SMA Female Control: 15 Pin Micro-D-Sub male (Shipped with mating connector including pigtail) |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 3 oz (85 gm) approx |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -50 ºC to 100 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |