| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.05 to 0.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.05 |
| Frequency Max (GHz): | 0.5 |
| Attenuation Accuracy (dB): | 0.2 dB + 2% Attenuation Setting |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Min., 2.2 dB Max @ 0.15 GHz |
| Switching Time: | 1 µs Max |
| Flatness (100 to 250 MHz): | 0.2 dB Max |
| Lower Frequency Point (-1 dB Band Edges): | 0.5 GHz Max |
| Upper Frequency Point (-1 dB Band Edges): | 0.5 GHz Min |
| Amplitude Ripple (0.5 Cycles): | 0.032 dB Max |
| Amplitude Ripple (1.0 Cycles): | 0.010 dB Max |
| Amplitude Ripple (2.0 Cycles): | 0.004 dB Max |
| Amplitude Ripple (>2.3 Cycles): | 0.003 dB Max |
| Phase Ripple (0.5 Cycles): | 0.218° Max |
| Phase Ripple (1.0 Cycles): | 0.100° Max |
| Phase Ripple (2.0 Cycles): | 0.027° Max |
| Phase Ripple (>2.3 Cycles): | 0.020° Max |
| Input VSWR: | 1.6:1 Max |
| Output VSWR: | 1.5:1 Max |
| Compression at 1 dB Input (100 MHz): | 22 dBm Min |
| Compression at 1 dB Input (500 MHz): | 29 dBm Min |
| Control to Output Isolation: | 50 dB Min |
| Switching Transients: | 50 mV Max into 1 MHz BW |
| Digital Control: | 5 BIT |
| Size: | 0.50" x 0.50" x 0.16" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |