Quantic PMI Model DTA-5D2G5D8G-60-10B-SFF is a 10 BIT, digitally controlled attenuator that operates over the 5.2 to 5.8 GHz frequency range and offers 60 dB of attenuation with an insertion loss is 4 dB maximum and operates from ±15 VDC. Housing measures 2.0" x 1.8" x 0.98" with 15 Pin Micro-D female control connector (Mating Connector Supplied) and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 5.2 to 5.8 |
| Frequency Min (GHz): | 5.2 |
| Frequency Max (GHz): | 5.8 |
| Attenuation Range (dB): | 60 dB Min |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±1 Max @ 0 to 20 dB, ±1.5 Max @ 20 to 40 dB, ±2 Max @ 40 to 60 dB |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Operating Input Power: | 50 mW |
| Survival Power: | 2 W @ +25 °C, 0.8 W @ +110 °C |
| Monotonicity: | Guaranteed |
| Power Supply: | +15 VDC, -15 VDC |
| Latch: | Logic "0" (BIT OFF) = -0.3 to +0.8 V Logic "1" (BIT ON) = +2 to +5 V |
| Digital Control: | 10 BIT TTL |
| Connectors: | RF: SMA Female Control & Power: 15 PIN Micro-D-female, (Mating Connector Supplied) |
| Size: | 2.0" x 1.81" x 0.98" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +71 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to 100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |