| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 5 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 5 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Attenuation Range (dB): | 80 dB |
| Attenuation Step Size - LSB (dB): | 0.08 dB |
| Attenuation Flatness (dB): | ±0.5 dB Typ, @10 dB, ±1.4 dB Typ @ 20 dB, ±3 dB Typ @ 40 dB, ±3.5 dB Typ @ 60 dB, ±3.6 dB Typ @ 80 dB |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Operating Input Power: | 100 mW Max |
| Monotonicity: | Guaranteed |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 120 mA -12 to -15 VDC @ 50 mA |
| Digital Control: | 11 BIT TTL |
| Connectors: | RF: SMA Female Control & Power: 15 PIN Micro-D-female |
| Size: | 3.0" x 2.0" x 0.82" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +71 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to 100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |