Quantic PMI Model DTA-6380M7440M-60-9BDIFF-SFF is a 6.38 to 7.44 GHz Voltage Variable Attenuator with a control interface which allows for nine differential inputs to control the attenuator settings with an LSB of 0.25 dB and a minimum attenuation of 50 dB. Package size is 2.8" x 2.15" x 0.57" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 6.38 to 7.44 |
| Frequency Min (GHz): | 6.38 |
| Frequency Max (GHz): | 7.44 |
| Insertion Loss (dB): | 6.5 dB |
| Insertion Loss (dB) - Measured: | 6.5 dB Max - Measured 5.2 dB |
| Attenuation (dB): | 50 dB |
| Control Type: | Voltage |
| LSB: | 0.25 dB |
| Attenuation Flatness (dB): | 0.1 dB Max over any 0.033125 GHz band within the operating frequency and at any attenuation state. |
| Switching Speed: | The control 0 input shall apply or remove the Maximum attenuation setting within 0.8 µs. The Maximum switching rate of the control 0 input shall be 20 kHz. |
| VSWR: | 1.5:1 Max - Measured 1.47:1 |
| Power Supply: | +5 VDC ±0.5 VDC @ 500 mA Max - Measured @ 148 mA, +15 VDC ±1 VDC @ 150 mA Max - Measured @ 48 mA, -15 VDC ±1 VDC @ 100 mA Max - Measured @ 0 mA |
| Operating Input Power: | 22 dBm CW Min |
| Power Dissipation: | 3 W Max |
| RF Connectors: | SMA Female |
| DC Connector: | Per Table 1 & Figure 2 of the product feature |
| Size: | 2.8" x 2.15" x 0.57" |
| Weight: | 16 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -0 ºC to +55 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -40 ºC to +71 ºC |