DTA-812-BA-80-14B-SFF OPT10D270-PI
Preliminary
Digitally Tuned Attenuator
PMI Model DTA-812-BA-80-14B-SFF OPT10D270-PI is a digitally tuned attenuator covering the 8 to 12 GHz frequency range and optimized for 10.27 GHz that provides 0 to 80 dB (1 LSB) attenuation with an accuracy of ±1.5 dB maximum (10.27 ± 0.5 GHz) . This unit is tuned using fourteen +3.3 V RS-422 control bits. Housing size is 3.25" x 2.0" x 0.5" with 44 Pin High Density D-SUB male control connector (Mating Connector Supplied) and SMA female connectors.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12, Optimized for 10.27 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 (Optimized for 10.27) |
| Attenuation Range (dB): | 80 dB |
| Attenuation Step Size - LSB (dB): | 0.0048828125 dB |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±1.5 dB Max (10.27 ± 0.5 GHz) |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Goal, 8 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max (8-12 GHz), 1.5:1 Max (10.27 ± 0.5 GHz) |
| Power Supply: | +12 V@ 250 mA Max -12 V@ 100 mA Max |
| Switching Speed: | 400 ns Goal, 500 ns Max |
| Survival Input Power Level: | 30 dBm Max |
| Digital Control: | 14 BIT |
| Connectors: | RF: SMA Female Control / Power: 44 Pin High Density D-SUB (M) |
| Size: | 3.25" x 2.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue, Mounting Surface, Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | 10 °C to +30 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |