| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8.7 to 10.5 |
| Frequency Min (GHz): | 8.7 |
| Frequency Max (GHz): | 10.5 |
| Attenuation Range (dB): | 11 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| VSWR: | 1.5:1 Max, 1.3:1 goal |
| Power Handling Capability: | 27 dBm CW Max |
| Power Supply: | +5 VDC & -5 VDC, ±50 mA Max |
| Logic Input: | Logic "0": 0 to +0.8 V (1 uA) Logic "1": +2 to +5 V (1 uA) |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Input 0.1 dB Compression Point: | 22 dBm Typ |
| Attenuation vs. Frequency: | ±0.5 dB Max |
| Input 1 dB Compression: | +22 dBm Typ |
| Digital Control: | 2 BIT |
| Connectors: | RF: SMA Female Control & Power: 9 PIN Micro-D-Female, (Mating Connector Supplied) |
| Size: | 1.50" x 0.75" x 0.40" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 2 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | 0 °C to +60 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |