Quantic PMI Model No. DTO-0R5G2D5G-CD-1 is a digitally controlled oscillator (DTO's) covering the frequency range of 0.5 to 2.5 GHz that is designed to withstand stringent military ground or airborne environments and includes the latest internal digital calibration techniques, fast switching speeds and a stable frequency output with low phase noise. Housing size is 5.7" x 4.8" x 2.5" with a 37 Pin Sub-minature D connector for control, a 9 Pin sub-minature D connector for power and SMA female for RF signals.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 2.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 2.5 |
| Frequency Accuracy: | ±2.5 MHz Max @ +25 ºC |
| Frequency Drift: | ±0.1 MHz / °C Max |
| Frequency Settling: | ±2 MHz Max within 1 µs |
| Modulation Bandwidth (3dB): | DC to 9 MHz Min |
| Bandwidth Sensitivity Variation: | 1.1:1 Max |
| Frequency Deviation Bandwidth: | 100 MHz Min @ 2 V peak-peak |
| Output Power: | 10 dBm Min |
| RF Power Variation: | ±3 dB Max including temperature and frequency |
| Phase Noise: | -60 dBc/Hz Typ @ 100 kHz offset |
| Harmonics: | -20 dBc Max |
| Spurious: | -55 dBc Max |
| Linearized Frequency Tuning Step Size: | LSB 0.5 MHz Nom for full band |
| DC Power: | +15 ± 0.5 VDC -15 ± 0.5 VDC +5 ± 0.5 VDC +28 ± 2 VDC |
| Pulling: | 1 MHz Max @ VSWR 2:1 |
| Pushing: | ±150 kHz/V Max |
| Output Connectors: | SMA Female |
| Size: | 5.7" x 4.8" x 2.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +70 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |