Quantic PMI Model DVA-9G11G-25 is a high speed, detector video amplifier designed to operate from 9 to 11 GHz. This detector video amplifier has a rise/fall time of <9 ns. Package size is 2.57" x 2.00" x 1.13" with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 9 |
| Frequency Max (GHz): | 11 |
| Output Voltage: | +1.5 V Nom |
| Rise Time: | <9 ns |
| Fall Time: | <9 ns |
| Power Supply: | +24 V @ 100 mA Max, -24 V @ 100 mA Max |
| VSWR: | 2.5:1 Max |
| Input Power Handling: | No damage at 12 dBm |
| Overshoot: | <0.4 dB |
| Size: | 2.57" x 2.00" x 1.13" |
| Weight: | <= 2 lbs |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 ºC to +71 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -62 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | Method 507, Proc. 1 |
| Shock: | Method 516, Proc. 1 |
| Vibration: | Method 514, Proc. X. (Table 1 on spec sheet) |
| Fungus: | Method 508, Proc. 1 |
| Salt Fog: | Method 509, Proc. 1 |