Quantic PMI Model EQ-2G18G-10DB-P-SMF is an equalizer that works from 2 to 18 GHz with a 10 dB slope to correct for cable loss. This equalizer has a maximum VSWR of 1.75:1, a maximum insertion loss of 2 dB typical, and has SMA male / female connectors, and the housing size is 0.75" x 1.0" x 0.3".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| VSWR: | 1.75:1 Max |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Typ |
| Slope: | 10 dB Typ, 10 dB Typ @ 2 GHz, 0 dB Typ @ 18 GHz |
| Connectors In / Out: | SMA Male / Female |
| Size: | 0.75" x 1.00" x 0.30" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +125 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. C |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-810F, Method 508.5 |