Quantic PMI Model EQL-17D5G21D5G+8DB-292MF is a passive amplitude equalizer that operates over the frequency range of 17.5 to 21.5 GHz that has a maximum input power of 0.5 W CW and a maximum VSWR of 2.0:1. The unit is supplied with 2.92 connectors in a housing that measures 1.10" x 0.67" x 0.22".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 17.5 to 21.5 |
| Frequency Min (GHz): | 17.5 |
| Frequency Max (GHz): | 21.5 |
| Input Power Max: | 0.5 W CW |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Slope: | This equalizer has a positive slope which equalizes cable loss. |
| Slope (Frequency/Amplitude): | 17.5 GHz / -7.6 dB - Measured -9 dB, 18 GHz / -7.1 dB - Measured -8.2 dB, 18.5 GHz / -6.5 dB - Measured -7 dB, 19 GHz / -5.8 dB - Measured -5.6 dB, 19.5 GHz / -4.9 dB - Measured -4.2 dB, 20 GHz / -3.8 dB - Measured -2.8 dB |
| Accuracy @ Defined Points: | ±0.2.3 dB - Measured 1.4 dB |
| Connectors In / Out: | 2.92mm Male / Female |
| Size: | 1.10" x 0.67" x 0.22" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |