Quantic PMI Model EQL-25G27G+4DB-292MF is a passive amplitude equalizer that operates over the frequency range of 25 to 27 GHz that has a maximum input power of 0.5 W CW and a maximum VSWR of 2.0:1. The unit is supplied with 2.92mm connectors in a housing that measures 1.1" x 0.67" x 0.22".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 25 to 27.0 |
| Frequency Min (GHz): | 25 |
| Frequency Max (GHz): | 27 |
| Input Power Max: | 0.5 W CW |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Goal |
| Slope: | This equilizer has a positive slope which equalizes cable loss. |
| Slope (Frequency/Amplitude): | See Product Feature |
| Amplitude @ 17.6 GHz: | 0 dB |
| Linearity: | ±1 dB |
| Connectors In / Out: | 2.92mm Male / Female |
| Size: | 1.10" x 0.67" x 0.22" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107 |