Quantic PMI Model EQL-26D5G40G-+7DB-292MF is a 26 to 40 GHz, Passive Amplitude Equalizer with a negative slope. This Equalizer has a maximum input power of 0.5 W, a maximum VSWR of 2.0:1, a maximum insertion loss of 1.5 dB, and an amplitude accuracy of ±0.5 dB, has 2.92mm male/female connectors, and the housing measures 1.1" x 0.67" x 0.22".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 26 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 26 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Input Power Max: | 0.5 W CW |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max (@ 40 GHz) |
| Slope (Frequency/Amplitude): | 0.5 ± 0.1 dB/GHz |
| Amplitude Accuracy: | ±0.5 dB (Compared to Best Fit Straight Line) |
| Connectors In / Out: | 2.92mm Male / Female |
| Size: | 1.10" x 0.67" x 0.22" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |