PMI Model EQL-2G18G-6D5-SFF-HERM is a 2 to 18 GHz equalizer featuring 1 W CW power handling, and a 6.5 dB slope. Housing size is 0.53" x 0.59" x 0.26" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Input Power Max: | 1 W Max CW |
| VSWR: | 1.8:1 Typ 2.0:1 Max |
| Insertion Loss (dB): | 7 dB Typ @ 2 GHz & 25 °C 1.5 dB Typ @ 18 GHz & 25 °C |
| Slope: | 6.5 dB Nom |
| Connectors In / Out: | SMA Female - removable |
| Size: | 0.53" x 0.59" x 0.26" |
| Weight: | 30 g Max |
| Sealing: | Hermetic |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -57 °C to +95 °C |
| Humidity: | 100% RH with condensation MIL-HDBK-5400, 4.6.2.4 |
| Shock: | MIL-HDBK-5400, 4.6.2.6 (20 G, 6-9 ms) |
| Vibration: | MIL-STD-810F, Annex C, Fig. 514 5C-8 |
| Altitude: | Operational to 43, 000 ft. |