Quantic PMI Model EQL-32D5G36D5G-8D3DB-292MF is a 32.5 to 36.5 GHz passive amplitude equalizer with a negative slope which simulates cable loss. This equalizer has a maximum input power of 0.5 W, a maximum VSWR of 1.5:1, a maximum insertion loss of 3 dB at 36.5 GHz, and an amplitude accuracy of ±0.75 dB, has 2.92mm male / female connectors, and the housing size is 1.10" x 0.67" x 0.22".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 32.5 to 36.5 |
| Frequency Min (GHz): | 32.5 |
| Frequency Max (GHz): | 36.5 |
| Input Power Max: | 0.5 W CW |
| VSWR: | 1.5:1 Typ, 2.0:1 Max |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max (@ 36.5 GHz) |
| Slope (Frequency/Amplitude): | -2.075 ± 0.1875 dB / GHz |
| Amplitude Accuracy: | ±0.75 dB (Compared to best fit straight line) |
| Connectors In / Out: | 2.92mm Male / Female |
| Size: | 1.10" x 0.67" x 0.22" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40°C to +85°C |
| Temperature (Storage): | -65°C to +125°C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |