Quantic PMI Model EQL-425-292FF is a 4 to 25 GHz Broadband Equalizer with a 6.3 dB insertion loss at 4 GHz and a 2.5 dB loss at 25 GHz. The equalizer design allows both forward and reverse measurements to be equivalent. Housing size is 0.14" x 0.47" x 0.4" with 2.92mm connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 4.0 to 25 |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 25 |
| Input Power Max: | 20 dBm CW Max |
| VSWR: | 1.7:1 Max |
| Insertion Loss (dB): | 6.3 ± 0.5 dB (4 GHz), 2.3 ± 0.5 dB (8 GHz), 2.5 dB (8 to 25 GHz) |
| Connectors In / Out: | 2.92mm |
| Size: | 0.14" x 0.47" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |