Quantic PMI Model EQL-DC20-10-SFF is a DC to 20 GHz passive equalizer with a nominal slope of 9 dB, 10 dB typical loss at DC with an insertion loss of 1 dB typical at 20 GHz that allows both forward and reverse measurements to be equivalent. This model has removable SMA female connectors and a size of 0.53" x 0.70" x 0.26". Dual use connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | DC to 20 |
| Frequency Min (GHz): | DC |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| VSWR: | 1.8:1 Typ, 2.0:1 Max |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB Typ (@ DC), 0.75 dB Typ (@ 20 GHz) |
| Connectors In / Out: | SMA Female - removable |
| Size: | 0.56" x 0.53" x 0.26" |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 1 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |