Quantic PMI Model EQL-DC20-3-SFF is a DC to 20 GHz Passive Equalizer with a 3 dB typical loss at DC with a insertion loss of 0.5 dB typical at 20 GHz. The equalizer design allows both forward and reverse measurement to be equivalent. Package size is 0.56" x 0.7" x 0.26" with removable SMA female / male connectors. Dual use connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | DC to 20 |
| Frequency Min (GHz): | DC |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| VSWR: | 1.8:1 Typ, 2.0:1 Max |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB Typ (@ DC ), 1.5 dB Typ (@ 20 GHz) |
| Connectors In / Out: | SMA Female / Male - removable |
| Size: | 0.56" x 0.70" x 0.26" |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 1 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |