PMI Model EQL-DC20-15-SFF is a DC to 20 GHz equalizer featuring 1 W power handling with an insertion loss of 3.5 dB at 18 GHz and a VSWR of 2.0:1 maximum. Package size is 0.53" x 0.7" x 0.26" with removable SMA female connectors. Ideal for connectorized or surface mount applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Input Power Max: | 1 W |
| VSWR: | 1.5:1 Typ, 2.0:1 Max |
| Insertion Loss (dB): | 18 dB Typ at 0.5 GHz, 3.5 dB Typ at 18 GHz |
| Connectors In / Out: | SMA Female |
| Size: | 0.53" x 0.7" x 0.26" |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 1 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |