


PMI Model EQL-DC20-3-SFF is a DC to 20 GHz Passive Equalizer with an insertion loss of 3 dB typical at DC and 0.5 dB typical at 20 GHz. The equalizer design allows both forward and reverse measurement to be equivalent. This model has SMA female connectors and a size of 0.53” x 0.56” x 0.18”. Dual use connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | DC to 20 |
| Frequency Min (GHz): | DC |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| VSWR: | 2.0:1 Max, 1.8:1 Typ |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Typ (@ DC), 0.5 dB Typ (@ 20 GHz) |
| Slope: | 3 dB Nom |
| Slope (Frequency/Amplitude): | 0.15 dB / GHz |
| Connectors In / Out: | SMA Female - removable |
| Size: | 0.53” x 0.56” x 0.18” |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 1 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |