| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | DC to 20 |
| Frequency Min (GHz): | DC |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| VSWR: | 1.8:1 Typ, 2.0:1 Max |
| Insertion Loss (dB): | 40 dB Typ (@ DC), 2 dB Typ (@ 20 GHz) |
| Connectors In / Out: | SMA Female / Male - removable |
| Size: | 0.53" x 0.56" x 0.18" |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 1 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |