| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.01 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Input Power Max: | 30 dBm (1 W) |
| VSWR: | 1.6:1 Typ, 1.8:1 Max |
| Insertion Loss (dB): | 20 dB Typ, 21 dB Max (0.01 to 2 GHz), 3.5 dB Max (38 to 40 GHz) |
| Slope: | 0.5 ± 0.08 dB/GHz Max |
| Amplitude Accuracy: | ±1 dB Typ (Compared to best fit stright line) |
| Connectors In / Out: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 0.53" x 0.7" x 0.26" |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 10 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |