| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| TSS (dBm): | -42 (8.5 dBV SNR) |
| Log Slope (mV/dB): | 75 ± 10 |
| Log Range (dBm): | -40 to +20 |
| Settling Time: | ±0.5 dB within 25 ns from 90% |
| Duty Cycle: | 0 to 70% (0.05 to 250 µs PW) |
| Frequency Flatness: | ±1.5 dB Max @ -20 dBm |
| Video Bandwidth: | 20 MHz over 60 dB Logging Range |
| Video Load (Ohms): | 50 ± 2% |
| Input Power Handling: | CW RF input levels of +23 dBm Min |
| Leakage Level: | <-60 dBm |
| Overshoot: | 1 dB during first 50 ns |
| Throughput Delay Time: | 25 ns Max |
| Warm Up Time: | 10 sec |
| Input VSWR: | <2.5: Max up to -20 dBm Input and <3.0:1 Max up to +15 dBm input |
| Pulse Droop: | 1 dB on Pulses up to 250 µs |
| Monotonic Dynamic Range: | ±75 mV, -40 to +20 dBm |
| Log Slope Linearity: | -40 to 0 dBm ± 0.5 dB Max -40 to 15 dBm ± 0.75 dB Max -40 to 20 dBm ± 1.0 dB Max |
| Rise Time and Recovery Time: | Rise Time: 25 ns Max Recovery Time: 200 ns |
| Trailing Edge Monotonicity: | ±2.0 dB over Full Logging Range |
| Negative Going Output: | Clamped at -0.40 V |
| Pulse Width: | Within 10 ns of RF Pulse Width @ -5 dB from Peak |
| Video Output Level Average @ -40 dBm Over Frequency: | 300 ± 50 mV |
| Log Video Output Voltage Range: | 300 to 4800 mV nominal, 0 to 5090 mV max. |
| Out-Of-Band Performance (1.8 to 18.3 GHz): | Within 1.0 dB of In-Band Performance |
| Baseline DC Offset: | 0 to 125 mV Max |
| Baseline Noise: | 62 mV to 102 mV RMS |
| Load Stability: | No Oscillations 50 Ohm Load and Cable |
| CW Recovery Circuit Performance: | CW Immunity Range -50 dBm to -10 dBm CW Attack Time 1500 µs Max Release Time 250 µs max. Shall not act on noise <250 µs |
| Input Impedance: | 50 Ohms Nom |
| Voltages and Current (No Signal): | +12 V +5% Max Unregulated 0.25 A Max -12 V + 5% Max Unregulated 0.25 A Max |
| Noise: | 200 mV P-P switching power supply noise 20 to 100 kHz switching rate with 1 to 20 MHz fundamental switching frequencies and resulting harmonics |
| Supply Voltage Fold Back: | No Damage |
| Functional Shock: | 40 G (6 Shocks per Axis, 6 to 9 ms Duration) |
| Ripple: | Power Supply Ripple of ±1% from DC to 1 MHz on All Power Lines |
| Size: | 2.68" x 2.30" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -25 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Humidity: | To 100% +30°C to +55°C with Condesation, 240 hr Exposure |
| Vibration: | 0.2" (Double Amplitude) 5-14 Hz, 2.0 G 14 to 33 Hz, 0.036" (Double Amplitude) 33 to 52 Hz, 5.0 G 52 to 500 Hz |
| Random Vibration: | 0.04 g^2/Hz from 60 to 35 Hz, Decreasing @ 3 dB/Octave from 60 to 20 Hz and 350 Hz to 2 kHz, 6 grams total |
| Altitude: | Non-Operating: Sea Level to 40, 000 Feet ASL Operating: Sea Level to 20, 000 Feet ASL |
| Fungus: | No Fungus Nutrient Materials, PCB's to be Humisealed |