| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -42 (8.5 dBV SNR) |
| Log Slope (mV/dB): | 75 ± 10 |
| Log Range (dBm): | -40 to +20 Min |
| Settling Time: | ±0.5 dB within 25 ns from 90% |
| Frequency Flatness: | ±1.5 dB Max at -20 dBm |
| Video Bandwidth: | 20 MHz over 60 dB Loggin Range |
| Video Load (Ohms): | 93 |
| Input Power Handling: | CW RF Input levels of +23 dBm Min |
| Overshoot: | 1 dB during first 50 ns |
| Throughput Delay Time: | 25 ns Max |
| Warm Up Time: | 10 Seconds |
| Input VSWR: | <2.5:1 Max up to -20 dBm Input <3.0:1 Max up to +15 dBm Input |
| Pulse Droop: | 1 dB on pulses up to 250 us |
| Monotonic Dynamic Range: | ±75 mV -40 dBm to +20 dBm |
| Rise Time and Recovery Time: | Rise Time 25 ns Max Recovery Time 200 ns |
| Trailing Edge Monotonicity: | ± 2 dB Over full Logging Range |
| Negative Going Output: | Clammed at -0.40 V |
| Pulse Width: | Within 10 ns of RF Pulse Width @ -5 dB from peak |
| Video Output Level Average @ -40 dBm Over Frequency: | 300 ± 50 mV |
| Log Video Output Voltage Range: | 300 to 4800 mV Nom, 0 to 5090 mV Max |
| Baseline DC Offset: | 0 to 125 mV Max |
| Baseline Noise: | 62 to 102 mV RMS |
| Load Stability: | NO OSCILLATIONS 93 OHM LOAD AND CABLE |
| Input Impedance: | 50 Ohm Nom |
| Voltages and Current (No Signal): | +12 V +5% Max Unregulated 0.25 A Max -12.0 V +5% Max Unregulated 0.25 A Max |
| Supply Voltage Fold Back: | No Damage |
| Functional Shock: | 40 G (6 Shocks per Axis, 6 to 9 ms Duration |
| Size: | 2.68" x 2.30" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -25 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Humidity: | 100% +30 °C to +55°C WITH CONDENSATION, 240 HR EXPOSURE |
| Vibration: | 0.2"(DOUBLE AMPLITUDE) 5-14 Hz, 2.0 G 14 TO 33 Hz, 0.036"(DOUBLE AMPLITUDE) 33 TO 52 Hz, 5.0 G 52 TO 500 Hz |
| Random Vibration: | 0.04 g2 / Hz FROM 60 TO 35 Hz, DECREASING@ 3 dB/ OCTAVE FROM 60 TO 20 Hz AND 350 Hz TO 2 kHz, 6 GRAMS TOTAL |
| Altitude: | NON-OPERATING: SEA LEVEL TO 40, 000 FEET ASL. OPERATING: SEA LEVEL TO 20, 000 FEET ASL |
| Fungus: | NO FUNGUS NUTRIENT MATERIALS, PCB'S TO BE HUMISEALED |