| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| TSS (dBm): | -68 Min |
| TSS (Measured): | -68 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 50 Nom |
| Log Range (dBm): | -60 to 0 Min |
| Log Linearity: | ±2 dB Max at any frequency |
| Rise Time: | 20 ns Typ, 35 ns Max 10% to 90% video output |
| Recovery Time: | 300 ns Typ, 500 ns Max to within 1 dB of small signal gain |
| Frequency Flatness: | ±2 dB Typ, ±2.5 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Dynamic Range: | -60 to 0 dBm Min |
| Leakage Level: | -60 dBm at 0 dBm all outputs terminated in 50 Ohm |
| Connectors: | RF IN: 2.92mm (F) Video OUT: SMA (F) |
| Size: | 2.37" x 2.32" x 0.42" |
| Finish: | Nickel Plate |
| Weight: | 6 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -20 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -54 °C to +85 °C |
| Humidity: | To 100% relative humidity +30°C to +55°C with condensation |
| Shock: | 160 G, half sine wave pulse, with 0.7 to 2 mS duration in 3 axis |
| Vibration: | MIL-STD-167-1A |
| Altitude: | 30, 000 FT operating, 40, 000 FT Non-Operating, MIL-STD-810D, Method 500.2 procedure 1 & 2 |