Quantic PMI Model No. ERDLVA-18G40G-65-50MV is an 18 to 40 GHz, DC Coupled Extended Range Detection Log Video Amplifier (ERDLVA). Wide band and small size make this ideal for application such as radar receivers, military and space. Maximum input level without damage for this unit is +15 dBm. Housed in a gold plated package measuring 1.6" x 1.5" x 0.31".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| TSS (dBm): | -65 Typ |
| TSS (Measured): | -65 dBm Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 4 |
| Log Range (dBm): | -63 to +2 |
| Log Linearity: | ±1.3 dB Typ, 2.0 dB Max |
| Rise Time: | 15 ns Typ, 25 ns Max |
| Recovery Time: | 300 ns Max |
| Settling Time: | 40 ns Max |
| Power Supply: | +12 to +15 V @ 260 mA, -12 to -15 V @ 80 mA |
| VSWR: | 2.5:1 Typ |
| Flatness: | ±2.5 dB |
| Maximum Input Power (CW): | +15 dBm |
| DC Offset: | +100 mV Nom, 130 mV PP) Max |
| Dynamic Range: | -63 to +2 dBm |
| Connectors: | SMA female |
| Size: | 1.6" x 1.5" x 0.31" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -50 ºC to +95 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-810F, Method 507.4 |
| Shock: | MIL-STD-810F, Method 507.4 |
| Vibration: | MIL-STD-810F, Method 514.5 |