ERDLVA-1G18G-68-50MV
Preliminary
DC Coupled Extended Range Detection Log Video Amplifier (ERDLVA)
Quantic PMI Model ERDLVA-1G18G-68-50MV is a DC Coupled Extended Range Detection Log Video Amplifier (ERDLVA) that operates from 1 to 18 GHz. Package size is 2.75" x 2.0" x 0.5" with SMA female connectors.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -68 to -72 Min |
| TSS (Measured): | -68 to -72 dBm Min |
| Log Slope (mV/dB): | 50 Nom |
| Log Range (dBm): | -65 to +3 |
| Rise Time: | 10 ns Max |
| Power Supply: | ±9.0 VDC @ +325 mA, -125 mA |
| Frequency Flatness: | ±1.5 dB |
| VSWR: | 2.0:1 |
| Video Load (Ohms): | 90 to 100 with 30 FT Twisted Pair |
| Size: | 2.75" x 2.00" x 0.50" |
| Finish: | Nickel Plate |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A. |
| Humidity: | To 100% relative humidity |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213D Cond. B. |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B. |
| Altitude: | Unlimited |