| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 1.2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -72 Min |
| TSS (Measured): | -72 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 5% over -60 to 0 dBm |
| Log Range (dBm): | -65 to 5 Min |
| Log Linearity: | ±1.75 dB Max at any frequency |
| Rise Time: | 20 ns Typ, 35 ns Max 10% to 90% of video output, fall time to 150 mV below peak <50 ns |
| Fall Time: | 20 ns Typ, 35 ns Max 10% to 90% of video output, fall time to 150 mV below peak <50 ns |
| Recovery Time: | 300 ns Typ, 500 ns Max to within 1 dB of small signal gain |
| Settling Time: | 45 ns Max to within 1 dB final value, overshoot and ringing <50 mV from the final value |
| Frequency Flatness: | ±2 dB Typ, ±2.5 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max referenced to 50 Ohm |
| CW Immunity: | -70 to -35 dBm |
| Pulse Range: | 50 ns to 150 µs |
| Dynamic Range: | -65 to 5 dBm Min |
| Video Output: | 0 to +4 V Max into 91 Ohm min load |
| Leakage Level: | -60 at 0 dBm input and video terminated in 100 Ohm |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 2.95" x 2.90" x 0.50" |
| Finish: | Nickel Plate |
| Weight: | 6 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | To 100% relative humidity +30°C to +55°C with condensation |
| Shock: | 30G (6shocks oer axis, 6-9mS duration) |
| Vibration: | MIL-STD-810F, Method 514.5 catergory 8 |
| Altitude: | 30, 000FT operating, 40, 000FT Non-Operating, MIL-STD-810D, Method 500.2 procedure 1 & 2 |