| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| TSS (dBm): | -52 @ 25°C |
| TSS (Measured): | -52 dBm @ 25°C |
| Log Slope (mV/dB): | 50 Typ |
| Log Range (dBm): | -47 to +2 |
| Rise Time: | 2 5 ns Max, 20 ns Typ |
| Recovery Time: | 300 ns Max, 200 ns Typ |
| Power Supply: | +12 V @ 200 mA, -12 V @ 100 mA |
| VSWR: | 2.5:1 Typ, 3.0:1 Max |
| Video Log Range: | -47 dBm to +2 dBm |
| Video Log Linearity: | ±2.0 dB @ 25 °C, ±3.0 dB Over Temp |
| Video Log Slope (mV/dB): | 50 mV/dB Typ |
| Video Freq Flatness: | ±2.5 dB Max @ 25°C |
| Input Power Handling: | 13 dBm Max |
| Pulse Width Range: | 50 ns to CW |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 2.37" x 1.80" x 0.42" |
| Finish: | Nickel Plate Per SAE AMS 2404 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -62 ºC to +86 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Humidity: | MIL-STD-202F. Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |