Quantic PMI Model ERDLVA-1G40G-50-50MV-CW is an CW Immune Extended Range Detector Log Video Amplifier (ERDLVA) that operates in the 1 to 40 GHz frequency range with a dynamic range of 50 dB, a log slope of 50 mV/dB, and a nominal video bandwidth of 0.015 GHz. Designed using innovative GaAs technology which provides stunning performance and reliability in a compact package measuring 2.37" x 1.80" x 0.42" with 2.92mm female connectors making it an optimum solution for high speed channelized receiver applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| TSS (dBm): | -48 Max @ 25° C |
| Log Slope (mV/dB): | 50 mV/dB into 100 Ohm |
| Log Range (dBm): | -47 to +3 |
| Recovery Time: | 500 ns Max |
| Video Log Range: | -47 to +3 dBm |
| Video Log Slope (mV/dB): | 50 mV/dB into 100 Ohm |
| Video Freq Flatness: | +/- 2.5 dB Max @ 25° C |
| CW Immunity: | TSS to -25 dBm |
| Input Power Handling: | 7 dBm Max |
| Pulse Width Range: | 50 ns to 50 µs |
| Input VSWR: | 2.5:1 Typ, 3.0:1 Max |
| Pulse Droop: | 1 dB Max |
| Baseline Shift: | 1 dB Max up to -25 dBm |
| Size: | 2.37" x 1.80" x 0.42" |
| Finish: | Nickel Plate per SAE AMS 2404 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to + 85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +105 °C |
| Humidity: | MIL-STD-810, Method 207.4 |
| Shock: | MIL-STD-810(F), Method 514.5 |
| Vibration: | MIL-STD-810(F), Method 507.4 |