Quantic PMI Model ERDLVA-218-73-50MV-TK-1 is an Extended Range Detector Log Video Amplifier (ERDLVA) that operates from 2 to 18 GHz with a dynamic range of -68 to +5 dBm and the ability to interface with a long cable (30 meters), while maintaining high speed and flatness. This model has SMA female connectors and offers an ultra-small package size of 1.90" x 1.50" x 0.31".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -70 Max |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 5 mV/dB into 100 Ohm Load |
| Log Range (dBm): | -68 to +5 |
| Log Linearity: | ±1.5 dB Max |
| Rise Time: | 25 ns Max |
| Recovery Time: | 400 ns Max |
| Power Supply: | +12 VDC @ 330 mA Max -12 VDC @ 100 mA Max |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| DC Offset: | +100 ± 75 mV |
| Max Input Level: | +20 dBm CW |
| Pulse Response: | Pulse (50 ns - 100 µs) |
| Baseline Shift: | 100 mV Max |
| Size: | 1.90" x 1.50" x 0.31" |
| Finish: | Gold Plating per MIL-G-452048 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -30 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -30 °C to +100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-810F, Method 507.4 |
| Shock: | MIL-STD-810F, Method 516.5 |
| Vibration: | MIL-STD-810F, Method 514.5 |
| Salt Fog: | MIL-STD-810D, Method 509 |